TIPY NA VÝLET

                                                                              Informace pro aktivní dovolenou

Běžky v okolí Horní Plané

Upravované běžkařské stopy naleznete ve vzdálenosti cca 350 metrů od apartmánu.

Upravované okruhy:

Hornoplánský okruh - 5,4 km

Hůrecký okruh - 8,4 km

Jelm - Stadion - 6,4 km

Olšinský okruh - 7,7 km

Bruslení na zamrzlém Lipně

Nástupiště Horní Planá

 V  Horní Plané na pláži se nachází nástupní místo, kde jsou  jsou lavičky na přezutí. V případě, že je dostatečná tloušťka ledu ( alespoň na 18 cm)  je bruslařská dráha protažena a udržována z Horní Plané směrem na Jenišov, Hůrku a do Černé v Pošumaví k hotelu Racek. Dráha má přibližně 8 km a je největší bruslařskou dráhou v ČR.  Více na www.ledovamagistrala.cz

Cyklotrasy v Horní Plané

Kolem Lipna vede neuvěřitelných 108 km cyklotras. Náročná trasa kolem celého Lipna vede po obou březích. Délkou i členitostí terénu patří k těm náročnějším trasám.



 Nordic Walking 

Trasy Nordic Walking

Dobrovodský okruh (žlutá) - nejkratší cca 2 km dlouhý lehký okruh vede Stifterovo parkem rozkládající se na návrší nad Horní Planou, starém poutním místě Dobrá Voda. Cestou můžete vidět pomník A. Stiftera, kapli Panny Marie Bolestné či studánku se zázračnou vodou

Stifterův okruh (fialová) - lehký přes 5 km dlouhý okruh, který začíná na náměstí v Horní Plané a vede po značené naučné trase Adalberta Stiftera. Po cestě Vás čeká několik nádherných výhledů do okolní krajiny.

Pihlovský okruh (modrá) - 9 km dlouhý náročnější okruh vedoucí po nové cyklostezce v blízkosti Lipenské přehrady. Trasa poté pozvolna stoupá přes osadu Pihlov až směrem na zaniklou obec Maňávku, a dále okruh klesá zpět do Horní Plané.

Huťský okruh (červená) - středně těžký 11 km dlouhý okruh, vedoucí na pravé straně Lipenské přehrady, začíná u přívozu v Bližší Lhotě. Trasa vede prakticky nedotčenou přírodou až ke Schwarzenberskému kanálu a do zaniklých osad Josefův Důl a Huťský Dvůr.

Pestřický okruh (žlutá) - středně těžký 13 km dlouhý okruh, který vede krásnou přírodou na pravé straně Lipenské přehrady. Trasa začíná v Zadní Zvonkové, kde si můžete prohlédnout historický kostel, a pokračuje přes Přední Zvonkovou, kolem Pestřického vrhu podél hranice s Rakouskem zpět.

Hůrecký okruh (oranžová) - Nejdelší 15 km dlouhý středně těžký okruh vede z Horní Plané po naučné stezce A. Stiftra a poté pokračuje dále směrem do osady Žlábek, kde se stáčí k obci Hůrka, odkud pokračuje po pěší- a cyklo-stezce přes osadu Jenišov zpět do Horní Plané.

Rybaření na Lipně

Členové rybářského svazu potřebují platný státní lístek, platnou členskou legitimaci a vyznačené splnění členských povinností.

Nečlenům svazu pak stačí pouze platný státní lístek.


Plachetnice a jachting 

Jistě si na své přijdou i milovníci lodí.

Rozhledna Dobrá Voda

Od podzimu 2021 můžete navštívit novou rozhlednu na Dobré Vodě v parku Adalberta Stiftera. Rozhledna je vysoká 36 metrů, horní vyhlídková plošina je 32 metrů vysoko. Rozhledna stojí na vrcholu kopce Dobrá Voda v nadmořské výšce 862 m.

Můžete si užít výhled na známé šumavské vrcholy jako jsou Plechý, Třístoličník, Smrčinu nebo Hochficht. Za jasného a počasí jsou k vidění Alpy.

Vstup na rozhlednu je zdarma a je otevřená celoročně.

Plešné jezero

Stifterův park na Dobré Vodě 

 Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Šumava . Stezka začíná u rodného domku spisovatele a básníka Adalberta Stiftera s muzeem, věnovaným tomuto slavnému rodákovi, přezdívanému Básník Šumavy.

Okružní stezka měří 4,6 kilometru a vede přes Stifterův park s básníkovým pomníkem, kolem výhledu na Plechý, nejvyšší horu české strany Šumavy, a Lipenskou nádrž, jde alejí ke kapli v Dobré Vodě a ke Stifterovu smrku a buku. Na celkem 9 informačních panelech se zájemci seznámí se životem a dílem básníka a jeho oblíbenými místy v obci a jejím okolí.

Z náměstí v Horní Plané jde naučná stezka částečně po modré turistické značce, je nenáročná a hravě ji zvládnou i rodiny s dětmi nebo starší turisté.

Stožecká kaple Panny Marie

Nádherně vyřezávaná poutní kaple Panny Marie leží v nadmořské výšce 950 metrů. V roce 1791 ji vystavěl Jakub Klauser, kovář z Volar jako poděkování za své zázračné vyléčení zraku. Kaple byla v roce 1804 přestavěna a v 60. letech 19. století doplněna o dřevěnou přístavbu v alpském stylu. V roce 1914 byla kaple navíc vyzdobena dřevořezbami. Díky údajně léčivým účinkům místního pramene a zázračnému obrazu Panny Marie byla kaple hojně vyhledávána poutníky z Čech i nedalekých Bavor.
Za komunistického režimu kaple v těchto klimatických podmínkách  chátrala. Z kaple zbyly jen trosky. V letech 1988-1989 byla obnovena zásluhou pana Jana Kocourka z Prachatic a slavnostní otevření bylo 9. listopadu 1988. 

Schwarzenberský plavební kanál

Mimořádné vodní dílo Schwarzenberský plavební kanál bylo postaveno ve svahu Trojmezné a Plechého v letech 1789 až 1791 (první úsek, tzv. "starý kanál" o délce 39,9 km) a 1821 až 1822 (druhý úsek o délce 11,7 km) podle projektu inženýra Josefa Rosenauera.
Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně. Během let 1793 až 1891 bylo do Vídně splaveno téměř 8 milionů krychlových dřeva. Projektant kanálu Josef Rosenauer byl později za své zásluhy při zásobování Vídně dřevem jmenován čestným občanem města Vídně.
Plavba dříví na kanálu trvala nepřetržitě do roku 1891, část koryta kanálu nepravidelně až do roku 1961. V 70. letech došlo různými vlivy k poškození kanálu, následná rekonstrukce, na které se podílelo několik organizací, byla započata koncem 80. let a pokračovala až do roku 2001.
Schwarzenberský plavební kanál je dlouhý 51,9 kilometru. Z toho

Hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách se nachází na Svatotomášském pohoří v nadmořské výšce 1053 metrů, nad šumavskou vesničkou Svatý Tomáš. Založili jej Vítkovci ve 13. století. Můžete se  potěšit výhledem z rozhledny, odkud jsou vidět Novohradské hory, Šumava, za dobrého počasí Alpy. 

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly - to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Vyhledávaným místem turistů je stezka v korunách stromů. 

Frymburk

Frymburk je městys ležící na poloostrově na severním (levém) břehu vodní nádrže Lipno. Frymburk je významné turistické centrum, v létě využívané zájemci o pěší turistiku, cyklistiku, vodní sporty, rybaření.  V zimě je zde pro lyžaře rodinný Skipark Frymburk a běžecké tratě mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou a také bruslařská dráha, která se upravuje v případě dostatečné tloušťky ledu. Okolí je protkáno turistickými značkami a cyklistickými trasami.