TIPY NA VÝLET

                                                                              Informace pro aktivní dovolenou

Běžky v okolí Horní Plané

Upravované běžkařské stopy naleznete ve vzdálenosti cca 350 metrů od apartmánu.

Upravované okruhy:

Hornoplánský okruh - 5,4 km

Hůrecký okruh - 8,4 km

Jelm - Stadion - 6,4 km

Olšinský okruh - 7,7 km

Bruslení na zamrzlém Lipně

Nástupiště Horní Planá

 Nástupní místo na bruslařskou dráhu v Horní Plané se nachází na pláži pod hotelem Na Pláži. Na nástupním místě v Horní Plané jsou lavičky na přezutí. V případě, že je zamrznuto alespoň na 18 cm a může na led vjet technika je bruslařská dráha protažena z Horní Plané směrem na Jenišov, Hůrku a do Černé v Pošumaví k hotelu Racek. Dráha má celkem 8 km a je největší bruslařskou dráhou v ČR. Z Horní Plané se pak ještě protahuje dráha směr Hory (k srdci Vltavy). Délka této dráhy je 3 km. Více na www.ledovamagistrala.cz

Cyklotrasy v Horní Plané

Kolem Lipna vede neuvěřitelných 108 km cyklotras. Náročná trasa kolem celého Lipna nabízí možnost vychutnat si to nejlepší z obou lipenských břehů. Délkou i členitostí terénu patří k těm náročnějším trasám.

Trasa: Loučovice (č. 33) - Čertova stěna - Vyšší Brod (č. 1033) - Mnichovice - Kapličky - Spáleniště - Pasečná - Kyselov - Račín - Přední Zvonková - Zadní Zvonková - Huťský Dvůr - Schwarzenberský kanál - Nová Pec (č. 33) - Horní Planá - Hůrka - Černá v Pošumaví - Milná - Frymburk - Slupečná - Lipno nad Vltavou - Loučovice

 Nordic Walking 

Trasy Nordic Walking

Dobrovodský okruh (žlutá) - nejkratší cca 2 km dlouhý lehký okruh vede Stifterovo parkem rozkládající se na návrší nad Horní Planou, starém poutním místě Dobrá Voda. Cestou můžete vidět pomník A. Stiftra, kapli Panny Marie Bolestné či studánku se zázračnou vodou.

Celková délka [km]: 1,858 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupán: 56 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodem: 44 m

Stifterův okruh (fialová) - lehký přes 5 km dlouhý okruh, který začíná na náměstí v Horní Plané a vede po značené naučné trase Adalberta Stiftera. Po cestě Vás čeká několik nádherných výhledů do okolní krajiny.

Celková délka[km]: 5,125 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupání: 128 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodem: 97 m

Pihlovský okruh (modrá) - 9 km dlouhý náročnější okruh vedoucí po nové cyklostezce v blízkosti Lipenské přehrady. Trasa poté pozvolna stoupá přes osadu Pihlov až směrem na zaniklou obec Maňávku, a dále okruh klesá zpět do Horní Plané.

Celková délka: 8,883 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupání: 170 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodem: 101 m

Huťský okruh (červená) - středně těžký 11 km dlouhý okruh, vedoucí na pravé straně Lipenské přehrady, začíná u přívozu v Bližší Lhotě. Trasa vede prakticky nedotčenou přírodou až ke Schwarzenberskému kanálu a do zaniklých osad Josefův Důl a Huťský Dvůr.

Celková délka: 10,535 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupání: 188 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodem: 110 m

Pestřický okruh (žlutá) - středně těžký 13 km dlouhý okruh, který vede krásnou přírodou na pravé straně Lipenské přehrady. Trasa začíná v Zadní Zvonkové, kde si můžete prohlédnout historický kostel, a pokračuje přes Přední Zvonkovou, kolem Pestřického vrhu podél hranice s Rakouskem zpět.

Celková délka: 12,492 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupání: 175 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodemt: 83 m

Hůrecký okruh (oranžová) - Nejdelší 15 km dlouhý středně těžký okruh vede z Horní Plané po naučné stezce A. Stiftra a poté pokračuje dále směrem do osady Žlábek, kde se stáčí k obci Hůrka, odkud pokračuje po pěší- a cyklo-stezce přes osadu Jenišov zpět do Horní Plané.

Celková délka: 14,972 km
Nastoupaných m - součet výškových metrů všech stoupání: 280 m
Převýšení - vzdálenost mezi nejvyšším a nejnižším bodem: 118 m

Rybaření na Lipně

Členové rybářského svazu potřebují platný státní lístek, platnou členskou legitimaci a vyznačené splnění členských povinností.

Nečlenům svazu pak stačí pouze platný státní lístek.


Plachetnice a jachting 

Jistě si na své přijdou i milovníci lodí.

Rozhledna Dobrá Voda

Od podzimu 2021 můžete navštívit novou rozhlednu na Dobré Vodě v parku Adalberta Stiftera. Rozhledna je vysoká 36 metrů, horní vyhlídková plošina je 32 metrů vysoko. Rozhledna stojí na vrcholu kopce Dobrá Voda v nadmořské výšce 862 m.

Výhled z rozhledny nemá na Lipně konkurenci - kromě Lipna od Radslavi po Pihlovskou zátoku si můžete na jihu prohlédnout všechny známé vrcholy Šumavy - Smrčinu / Hochficht, Plechý, Třístoličník, a jihovýchodním směrem velmi dobře uvidíte i Alpy. Na druhé straně pak Houbový vrch, Špičák a další vrcholy.

Vstup na rozhlednu je zdarma a je otevřená celoročně.

Stifterův park na Dobré Vodě 

 Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Šumava . Stezka začíná u rodného domku spisovatele a básníka Adalberta Stiftera s muzeem, věnovaným tomuto slavnému rodákovi, přezdívanému Básník Šumavy.

Okružní stezka měří 4,6 kilometru a vede přes Stifterův park s básníkovým pomníkem, kolem výhledu na Plechý, nejvyšší horu české strany Šumavy, a Lipenskou nádrž, jde alejí ke kapli v Dobré Vodě a ke Stifterovu smrku a buku. Na celkem 9 informačních panelech se zájemci seznámí se životem a dílem básníka a jeho oblíbenými místy v obci a jejím okolí.

Z náměstí v Horní Plané jde naučná stezka částečně po modré turistické značce, je nenáročná a hravě ji zvládnou i rodiny s dětmi nebo starší turisté.

Stožecká kaple Panny Marie

Nádherně vyřezávaná poutní kaple Panny Marie leží v nadmořské výšce 950 metrů. V roce 1791 ji vystavěl Jakub Klauser, kovář z Volar jako poděkování za své zázračné vyléčení zraku. Kaple byla v roce 1804 přestavěna a v 60. letech 19. století doplněna o dřevěnou přístavbu v alpském stylu. V roce 1914 byla kaple navíc vyzdobena dřevořezbami. Díky údajně léčivým účinkům místního pramene a zázračnému obrazu Panny Marie byla kaple hojně vyhledávána poutníky z Čech i nedalekých Bavor. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 1920 přišlo ke kapli na bohoslužby na 5600 lidí z obou stran hranic.
Za minulého režimu kaple v horských klimatických podmínkách značně chátrala a zbyly z ní jen trosky. V letech 1988-1989 byla obnovena zásluhou pana Jana Kocourka z Prachatic. Slavnostní otevření bylo 9. listopadu 1988 a znovuvysvěcení pak 25. srpna 1990 bývalým kardinálem Miloslavem Vlkem. Hlavní pouť se koná vždy první neděli po 14. srpnu.

Schwarzenberský plavební kanál

Mimořádné vodní dílo Schwarzenberský plavební kanál bylo postaveno ve svahu Trojmezné a Plechého v letech 1789 až 1791 (první úsek, tzv. "starý kanál" o délce 39,9 km) a 1821 až 1822 (druhý úsek o délce 11,7 km) podle projektu inženýra Josefa Rosenauera.
Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně. Během let 1793 až 1891 bylo do Vídně splaveno téměř 8 milionů krychlových dřeva. Projektant kanálu Josef Rosenauer byl později za své zásluhy při zásobování Vídně dřevem jmenován čestným občanem města Vídně.
Plavba dříví na kanálu trvala nepřetržitě do roku 1891, část koryta kanálu nepravidelně až do roku 1961. V 70. letech došlo různými vlivy k poškození kanálu, následná rekonstrukce, na které se podílelo několik organizací, byla započata koncem 80. let a pokračovala až do roku 2001.
Schwarzenberský plavební kanál je dlouhý 51,9 kilometru. Z toho

Hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách se nachází na Svatotomášském pohoří v nadmořské výšce 1053 metrů. Lidé se mohou potěšit výhledem z rozhledny, odkud uvidí Novohradské hory, Šumavu, za dobrého počasí Alpy.Byl jsem zdeJiž navštívilo 8 lidí5/5 (1 hodnocení)Nad šumavskou vesničkou Svatý Tomáš, ve výšce 1053 m n. m., stojí zřícenina nejvýše položeného hradu Vítkův kámen. Založili ho Vítkovci ve 13. století jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. Používán a udržován byl do poloviny 18. století a poté již vyhořelý osiřel, později byl využíván pohraničníky. Díky péči občanského sdružení byl hrad zpřístupněn veřejnosti.
Z hradu se otevírají ty nejkrásnější výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a rakouské Alpy. 

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly - to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Vyhledávaným místem turistů je stezka v korunách stromů. 

Frymburk

Frymburk je městys ležící na poloostrově na severním (levém) břehu vodní nádrže Lipno. Frymburk je významné turistické centrum, v létě využívané zájemci o pěší turistiku, cyklistiku, vodní sporty, rybaření.  V zimě je zde pro lyžaře rodinný Skipark Frymburk a běžecké tratě mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou a také bruslařská dráha, která se upravuje v případě dostatečné tloušťky ledu. Okolí je protkáno turistickými značkami a cyklistickými trasami.